Badania osteoporozy oraz Słuchu w Olsztynie
W Polsce na osteoporozę choruje co 4 kobieta i 10 mężczyzna. Osteoporoza jest jedną z najczęstszych chorób populacji dorosłych. 75 milionów pacjentów jest chorych na osteoporozę w Europie, USA i Japonii. Po 50 roku życia występuje u 30% kobiet i 8% mężczyzn. Szacowana liczba chorych w Polsce to prawie 8% społeczeństwa. Życiowe ryzyko złamania u kobiety 50-letniej to 40% a u mężczyzny 13%. W początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Do najczęstszych objawów osteoporozy należą : BÓLE KOŚCI DŁUGICH pod wpływem obciążenia OBNIŻENIE WZROSTU (złamanie kompresyjne kręgów), BÓLE KRĘGOSŁUPA oraz powstanie nadmiernej kifozy piersiowej (garb starczy), ZŁAMANIA KOŚCI przy niewielkich urazach (szczególnie niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej, które mogą być bezpośrednią przyczyną zgonu. Niektóre osoby są szczególnie narażone na rozwój osteoporozy niż pozostałe i są związane z takimi czynnikami ryzyka: WIEK – wraz ze wzrostem wieku wzrasta ryzyko, że nawet niewielki uraz czy upadek może doprowadzić do złamania, WCZESNA MENOPAUZA - przed 45 rokiem życia w przypadku kobiet, WCZESNA ANDROPAUZA – w przypadku mężczyzn, WCZEŚNIEJSZE ZŁAMANIA mogą świadczyć o obniżonej masie kostnej oraz wielokrotnie zwiększają zagrożenie kolejnego złamania, SZCZUPŁA BUDOWA CIAŁA – często wiąże się z niską szczytową masą kostną, CUKRZYCA, RZS – reumatologiczne zapalenie stawów, DŁUGOTRWAŁE STOSOWANIE LEKÓW Z GRUPY STERYDOWYCH np. przy astmie, NADUŻYWANIE ALKOHOLU I PALENIE TYTONIU, CHOROBY NOWOTWOROWE, NADCZYNOŚĆ TARCZYC, DŁUGOTRWAŁE UNIERUCHOMIENIE, NISKA EKSPOZYCJA NA ŚWIATŁO SŁONECZNE.
Bardzo ważne jest to, że im większa ilość czynników ryzyka, tym większa możliwość rozwoju osteoporozy i zagrożenie załamaniami kości, co nawet przy wystąpieniu jednego czynnika powinno skłonić do zainteresowania się swoim stanem kości.
Diagnostyka w Polsce jest utrudniona z powodu małej ilości drogiego sprzętu diagnostycznego jak i ograniczonej ilości badań wykonywanych w ramach NFZ. Czas oczekiwania ze skierowaniem może sięgać nawet kilku miesięcy a odległość jaką Pacjent może pokonać od miejsca zamieszkania do specjalistycznego ośrodka może liczyć kilkadziesiąt kilometrów. Badania można także wykonać w prywatnych ośrodkach diagnostycznych, które oferują takie badania w cenie 80 – 100 PLN. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, dla ułatwienia przebiegu badania zaleca się ubranie wygodnej odzieży niezawierającej metalowych elementów. Badania wykonywane z dokładnością do 1% przeprowadza personel z odpowiednim przeszkoleniem oraz z odpowiednią kilkunastoletnią wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia i diagnostyki osteoporozy. Wyniki badań są wydawane pacjentom zaraz po badaniu wraz z opisem i krótką informacją na temat dalszego postępowania, jeżeli wynik takiego działania wymaga.
BEZWZGLĘDNYM PRZECIWSKAZANIEM DO BADANIA DENSYTOMETRYCZNEGO JEST CIĄŻA ORAZ BADANIE NIE POWINNO WYKONYWAĆ SIĘ W CIĄGU DWÓCH DNI PO PODANIU ŚRODKA KONTASTOWEGO (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).
Badania wykonywane są w samochodzie z zabudową specjalistyczną jako Ambulatorium Służby Zdrowia. Składa się z gabinetu diagnostycznego i poczekalni mogącej pomieścić 2 osoby. Ambulans jest wyposażony NAJNOWOCZEŚNIEJSZY sprzęt do diagnostyki osteoporozy dostępny na świecie – Hilogic Horizon WI.
W dniach 6 i 7 kwietnia będą wykonywane badania w kierunku osteoporozy oraz badania słuchu przez Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy na terenie parkingu przy Galerii Warmińskiej w Olsztynie ul. Tuwima 26, w godzinach od 10 do 18.