Które miejsca przyjazne seniorom?
Preferencyjne stawki za masaże i inne usługi skierowane do osób starszych? W Olsztynie ruszy konkurs na instytucje wspierające seniorów.
42 tysiące osób, które mają co najmniej 60 lat. Ponad połowa z nich to kobiety. Tak wygląda w tej chwili demograficzny obraz Olsztyna.
To z myślą o nich Rada Olsztyńskich Seniorów postanowiła szukać w stolicy regionu przyjaznych miejsc. W poniedziałek (4 kwietnia) zostało podpisane porozumienie w tej sprawie między Radą a Prezydentem Olsztyna.
- Bardzo nam zależy na tym, żeby Olsztyn był przyjazny wszystkim mieszkańcom - mówi zastępca prezydenta, Jarosław Słoma. - Dzisiaj chcemy zaproponować w naszym mieście miejsca przyjazne seniorom. Te wybrane w drodze konkursu dostaną specjalne certyfikaty. Mamy nadzieję, że spotka się to z zainteresowaniem instytucji i firm.
Kapituła powołana przez prezydenta oraz Radę Olsztyńskich Seniorów będzie proponować, kto powinien dostać certyfikat w danym roku. Działoby się to podczas uroczystej, corocznej gali.
- To nie jest rewolucyjne działanie - przyznaje przewodnicząca Rady, Barbara Baturo-Warszawska. - W wielu miasta Polski już takie miejsca przyjazne seniorom działają. Postanowiliśmy skorzystać z najlepszych wzorców.
Do konkursu mogą przystąpić instytucje a także osoby prywatne, które prowadzą np. firmy usługowe. Warunkiem jest propozycja oferty dla osób powyżej 60. roku życia - wsparcie, promocja zdrowia, produkty, przełamanie barier architektonicznych.
Konkurs powinien zostać ogłoszony w ciągu kilkunastu dni. Niewykluczone, że tegoroczne certyfikaty, wskazujące miejsca przyjazne seniorom zostaną wręczone już w maju.
Powróć do archiwum