Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Od 1 października, lżej chorzy zamiast w oddziałach ratunkowych znajdą pomoc w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Olsztynie są cztery takie miejsca.
Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej świadczą usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, od poniedziałku do piątku od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do której przychodni jest zapisany. W gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać z porad lekarskich, z pomocy pielęgniarki przy świadczeniach zleconych przez lekarza lub z pomocy doraźnej. Tu również, w przypadku stanu nagłego pacjenta zapewni się mu opiekę do czasu przekazania go do izby przyjęć.
W Olsztynie funkcjonują cztery punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej: w Miejskim Szpitalu Zespolonym (porady lekarza dla osób dorosłych), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (porady lekarza dla osób dorosłych), w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Malarkiewicz i Spółka (porady lekarza ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży) oraz Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym (porady lekarza ze szczególnym uwzględnieniem opieki lekarskiej nad dziećmi)
Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają pomóc w skróceniu kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć, gdzie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej interwencji medycznej często musieli czekać w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą u lekarza w swojej przychodni.
Więcej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Powróć do archiwum