Idź do treści strony
Senior
29.11.2017 15:12

Rusza karta dla seniora z Olsztyna

Projekt OKM senior

Darmowe przejazdy dla olsztynian w wieku 70+ oraz szereg zniżek dla najstarszych mieszkańców. Od nowego roku w stolicy regionu zacznie działać Olsztyńska Karta Miejska Senior.

Z programu będą mogły korzystać już osoby, które ukończyły 60. rok życia. Będzie realizowany przez Olsztyńską Kartę Miejską (OKM), która będzie miała swoją specjalną edycję Olsztyńską Kartę Miejską Senior. 

- Szczególnymi odbiorcami OKM Senior są mieszkańcy Olsztyna, którzy ukończyli 70. rok życia - informuje prezydent Piotr Grzymowicz. - Ta grupa została objęta dodatkowym działaniem, dzięki któremu będzie mogła nadal podróżować środkami komunikacji miejskiej za darmo, ale pod warunkiem posiadania OKM Senior.

Realizacją programu zajmie się wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa, która od 1 stycznia 2018 roku będzie zarządzała programem, którego ważnym elementem jest właśnie wyposażenie naszych mieszkańców 70+ w Olsztyńską Kartę Miejską Senior.

Po tym, jak podczas środowej (29 listopada) sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęli program, rozpoczynamy związaną z nim kampanię informacyjną. Każdemu olsztyńskiemu seniorowi 70+ prześlemy list, w którym będą wskazówki i informacje jak otrzymać kartę. Poniżej można zapoznać się z najważniejszymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi programu. Można też już teraz wydrukować, wypełnić i dostarczyć do nas wniosek o wydanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior.

[wniosek o OKM Senior - pdf]

Pytania i odpowiedzi

 1. Czy od 1 stycznia 2018 roku osoby, które ukończyły 70 lat będą musiały płacić za przejazdy komunikacją miejską w Olsztynie?

Olsztynianie, którzy ukończyli 70 lat nie będą płacić za przejazdy komunikacją miejską w Olsztynie.

 1. Czy mieszkańcy po 70. roku życia będą kasować bilety lub karty, kupony?

Mieszkańcy Olsztyna po 70-ce nie będą kupować biletów ani ich kasować, wystarczy że będą mieli przy sobie Olsztyńską Kartę Miejską Senior, którą będą okazywać tylko
w przypadku kontroli.

 1. Czy olsztyńskim seniorom grożą po 1 stycznia jakieś kary lub mandaty?
  Seniorzy 70+ nie będą płacić żadnych kar ani mandatów, ponieważ będą grupą objętą programem Olsztyńska Karta Miejska Senior.

 1. W jaki sposób seniorzy 70+ dowiedzą się co zrobić, by dostać Olsztyńską Kartę Miejską Senior?
  Każdy senior 70 + otrzyma list, w którym będą wskazówki i informacje - jak otrzymać kartę. W skrócie: Wypełnić wniosek, który przyjdzie do domu, wybrać dowolną formę złożenia wniosku i odebrać kartę. Wniosek może być złożony przez osobę upoważnioną, można wysłać pocztą, można złożyć osobiście w sali Biura Obsługi Klienta.

Urząd Miasta Olsztyna

 

sala Biura Obsługi Klienta

 

Pl. Jana Pawła II 1

 

10-101 Olsztyn

 1. Rzadko wychodzę z domu, mam problemy z poruszaniem się. W jaki sposób mogę zdobyć Olsztyńską Kartę Miejską Senior?
  Do każdego seniora, który nie może się poruszać, nie wychodzi z domu, lub po prostu nie jest w stanie odwiedzić punktu z kartami przyjedziemy z kartą i załatwimy formalności. Prosimy o kontakt telefoniczny:

telefon: 89 522 28 20

 1. W jaki sposób będzie można zdobyć wniosek o wydanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior oraz gdzie i w jaki sposób należy go złożyć?
  Do listu do każdego seniora 70+ dołączymy wniosek, który będzie można wysłać pocztą lub osobiście wymienić na kartę w sali Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna. Wniosek można też pobrać ze strony internetowej:

www.kartamiejska.olsztyn.eu

 1. Złożyłem wniosek o wydanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior, ale jeszcze jej nie dostałem. Czy muszę płacić za przejazd?
  W korespondencji z Urzędu Miasta Olsztyna będzie potwierdzenie, które będzie upoważniało do bezpłatnych przejazdów do czasu wymiany tego potwierdzenia na kartę (pozwoli to uniknąć jakichkolwiek kłopotów w pierwszych dniach stycznia).

 1. Nie dotarły do mnie informacje o programie, nie mam karty, kuponu.
  Czy dostanę mandat i będę musiał zapłacić karę?

  Jeśli senior nie będzie posiadał karty lub potwierdzenia złożenia wniosku, po prostu otrzyma od kontrolera ulotkę, dokąd może się zgłosić lub co zrobić by kartę mieć.

 1. W jaki sposób mogę zdobyć dodatkowe informacje o karcie oraz możliwości jej uzyskania?
  W liście podamy nr telefonu, pod który można zadzwonić i porozmawiać
  o możliwości otrzymania karty.

telefon: 89 522 28 20

 1. Od kiedy będzie wydawana Olsztyńska Karta Miejska Senior?
  Karta będzie wydawana od 1 stycznia 2018 r.

 1. Czy mogę poprosić o pomoc w uzyskaniu Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior rodzinę albo sąsiadów?
  Formalności może załatwić każda wskazana przez seniora osoba. Pomoc rodziny, przyjaciół czy bliskich mile widziana! We wniosku znajduje się miejsce na ewentualne wskazanie osoby upoważnionej.

 1. Gdzie jeszcze będzie można uzyskać pomoc w sprawie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior?
  Będziemy we wszystkich naszych miejskich placówkach przekazywać informacje
  o programie i pomagać w otrzymaniu karty, a przede wszystkim w Wydziale Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych oraz w specjalnym punkcie
  w Biurze Obsługi Klienta.

telefon: 89 522 28 20

 1. Dlaczego muszę wypełniać i składać wniosek? Nie możecie mi po prostu przysłać karty?
  Wniosek jest konieczny ponieważ karty są imienne i z powodu danych osobowych powinniśmy mieć zgodę właściciela karty na użycie jego danych. Wniosek jest bardzo prosty i łatwy do wypełnienia.

 1. Czy przed złożeniem wniosku muszę iść do fotografa i zrobić zdjęcie?
  Karta jest bez zdjęcia!!! Zrezygnowaliśmy z tej formy identyfikacji, by uprościć procedurę.

 1. Do kiedy można będzie złożyć wniosek o wydanie karty i ją uzyskać?
  Karty będziemy wydawać od 1 stycznia 2018 r. tak długo, jak to będzie potrzebne. Wnioski można składać na bieżąco po ich otrzymaniu do domu, lub po 70-tych urodzinach:)

 1. Kto będzie czuwać nad programem skierowanym do seniorów?
  Do przeprowadzenia wszystkich czynności zaprosiliśmy organizacje pozarządowe. Pod koniec roku wyłonimy jedną, która w tych działaniach będzie nas wspierać
  i realizować program seniorski.

 1. Po co wprowadzacie Olsztyńską Kartę Miejską dla Seniora?
  Karta jest jednym z działań w ramach programu skierowanego do olsztyńskich seniorów. Dzięki niej będzie można w przyszłości korzystać także
  z różnych przywilejów i rabatów. Karta Miejska pozwoli także na utrzymanie dotychczasowych ulg na przejazdy komunikacją miejską.

 1. Ile będzie mnie kosztować Olsztyńska Karta Miejska Senior?
  Karta dla Seniora jest bezpłatna. Nie ma także żadnych opłat przy składaniu wniosków.


[najważniejsze pytania i odpowiedzi - pdf | doc]

Uchwały:

 • Uchwała w sprawie przyjęcia Programu „Olsztyńska Karta Seniora”
 • Uchwała w sprawie ustanowienia uprawnień do zwolnień i ulg za przejazdy wykonywane lokalnym transportem zbiorowym w Olsztynie
 • Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Rady Miasta Olsztyna Nr XXXV/601/17 z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe wykonywane lokalnym transportem zbiorowym

Powróć do archiwum
Pogoda